Atrakcje Karkonoszy

Karkonosze należące do pasma Sudetów Zachodnich, znane były kiedyś jako Góry Olbrzymie. Obszar ten położony jest w południowo-zachodniej części Polski i wraz z Kotliną Jeleniogórską stanowi jeden rejon turystyczny.

Karkonosze to najwyższa cześć Sudetów. Rozciągają się na długości około 36 km, a ich grzbiet wyznacza naturalną granicę pomiędzy Polską i naszymi południowymi sąsiadami Czechami. Od wschodu Karkonosze od Grzbietu Lasockiego oddziela przełęcz Lubawska, natomiast od zachodu od Gór Izerskich ogranicza je przełęcz Szklarska.

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), niewiele niższy jest Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) czy Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.). Spacerując szlakami można zobaczyć niespotykane formacje skalne jak Słoneczniki, Pielgrzymy czy Trzy Świnki. Popularne w tym rejonie są również Śnieżne Kotły, z których rozpościera się piękna panorama na Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Oprócz wysokich szczytów w Karkonoszach znajdują się również malownicze wodospady. Najpopularniejsze z nich to Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka czy Wodospad Podgórnej.

Osoby, pasjonujące się historią i zabytkami znajdą w Kotlinie Jeleniogórskiej wiele ciekawych miejsc. Bardzo popularnym celem wycieczek turystów jest Zamek Chojnik położony w Sobieszowie. Interesującym miejscem jest również Pałac na wodzie w Staniszowie czy ruiny Zamku ks. Henryka w Sosnówce.