Atrakcje w okolicy

warte zobaczenia

Stawy Podgórzyńskie

z widokiem na góry

Stawy Podgórzyńskie znajdują się na skraju Podgórzyna, przy Cieplicach. Założone zostały około XV wieku przez zakon Cystersów z Cieplic. W XVIII stuleciu (kiedy stawy były własnością Schaffgotschów z Cieplic) stawy zostały rozbudowane ? tworzyło je aż 67 stawów. To był największy kompleks stawów hodowlanych w Sudetach. Na początku XX wieku, po grobli między stawami poprowadzono linię tramwajową Cieplice ? Podgórzyn (po linii został tylko zabytkowy tramwaj). Dziś kompleks ten składa się z 22 stawów i tak jak dawniej jest w prywatnych rękach.

Stawy Podgórzyńskie są terenem na którym gnieździ się wiele gatunków ptaków. Występują tu m.in.: czapla siwa, czajka, perkoz dwuczuby, kulon, różne gatunki kaczek, gęsi i łabędzie. To także raj dla drapieżników: myszołów, jastrząb, kania ruda, krogulec, czasem można spotkać sokoła wędrownego czy rybołowa.

Działa tutaj restauracja Aquakultura (przy drodze łączącej Podgórzyn z Cieplicami). Można tu zjeść ryby w większości pochodzące z tutejszych stawów, a podczas posiłku zachwycać się panoramą Karkonoszy.

Karkonosze

najwyższe pasmo Sudetów

Karkonosze to najwyższa partia Sudetów - jedyne pasmo jakiego wierchy przewyższają 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Przełęczy Szklarskiej - to mniej więcej 36 km, szerokość to 8 - 20 km, a powierzchnia ok 650 kilometrów kwadratowych. Na nieszczęście do naszego kraju należy jedynie trochę powyżej 1/4 powierzchni - innymi słowy mniej więcej 185 kilometrów kwadratowych. Na szczęście, za sprawą porozumienia z Schengen, można bezproblemowo zwiedzać także rozleglejszy, należący do Czechów fragment Karkonoszy, mimo to należy pamiętać, że wierchami Karkonoszy biegnie granica polsko - czeska - ażeby ją naruszyć wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty bądź paszport.

Podstawowy materiał Karkonoszy to granit, występujący w kilku wariantach. Procesy erozyjne kształtują specyficzne pęknięcia - ostre oraz strome, ukształtowały się też w tym rejonie swoiste dla tych gór - skałki - malownicze, nagie formacje skalne. Jest ich więcej niż sto pięćdziesiąt grup, niektóre całkiem duże - np Pielgrzymy, inne mniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu - Trzy Świnki, Bażynowe Skały, Owcze Skały, Ptasie Gniazda.

Schronisko Samotnia

w Karkonoszach

Schronisko Samotnia leży na jednym z bardziej uczęszczanych szlaków. Co roku są organizowane konkursy, kursy oraz obozy, można poznać tajniki tai-chi, fotografii cyfrowej lub skorzystać z kursów nauki jazdy na nartach czy wspinaczkowych.

Schronisko Samotnia jest usytuowane tuż przy Małym Stawie w Kotle Małego Stawu, do którego prowadzi szlak spod Kościółka Wang na Śnieżkę. Samotnia może się pochwalić długim stażem w roli schroniska górskiego, które swój rodowód wywodzi od tradycyjnej, górskiej budy, zamieszkiwanej przez pasterzy kóz. Zanim buda stała się schroniskiem pełniła funkcje hodowlaną, przypuszczalnie od 1670 roku. dopiero na początku XIX wieku pojawił się człowiek, który dobudował specjalne izby noclegowe i prowadził działalność typowo usługową. Pierwsza buda nad Małym Stawem była położona w nieco innym miejscu. Po rozebraniu starego budynku, z powodu spróchnienia konstrukcji, zbudowano całkiem nowy, który stoi w miejscu dzisiejszego schroniska. Właściciele schroniska trudnili się hodowlą bydła rogatego ? owiec i kóz, oraz połowem ryb w Małym Stawie. Przed wojną schronisko było prowadzone przez niemieckie rodziny, które dokładały wszelkich starań, by powiększyć swoją działalność. W 1934 roku, po znacznej przebudowie, powstał budynek o obecnym kształcie, zdolny przyjąć na raz 50 gości.